Oslavy nového roku v Thajsku

Věděli jste, že se v Thajsku slaví nový rok uprostřed dubna? Pro mě to byla úplná novinka, stejně jako způsob, kterým se tu nový rok zvaný Songkran slaví.

Songkran je největší a nejdůležitější thajský svátek, který připadá na období 13.-15. dubna, ale oslavy můžou probíhat už několik dní před a po tomto datu, trvají 3-10 dní a záleží vždy na oblasti Thajska. Jedna Thajka mi to popisovala a přirovnávala k našim Vánocům, ale i Silvestru dohromady. Během těchto dní má většina lidí volno, spousta menších obchodů, restaurací a dalších míst má zavřeno a lidé navštěvují své rodiny a známé, společně chodí do chrámů, modlí se, provádí různé rituály a slaví nově přícházející rok.

A jak Songkran probíhá? Asi úplně jinak, než byste čekali. Voda tu teče proudem všude, kam se podíváte. Lidi tu nepotkáte jinak, než s vodní pistolí v ruce, vodotěsným sáčkem s mobilem a peněžmi na krku, úplně celé promočené a vysmáté, že můžou polít i Vás. Celé tři dny se tu totiž lidé polévají a stříkají po sobě vodu. Na ulicích najdete sudy plné vody, abyste si mohli kdykoliv dopustit plnou nádrž, u sudů stojí lidé s kýblemi a kdokoli zrovna prochází okolo nich, toho ohodí plným kýblem vody. Lidé si také napouští nafukovací bazénky s vodou, postaví si je k silnici u svých domů, sedí v nich a na kolemjdoucí lidi stříkají vodu buď z pistolí nebo je polévají z kýblů. Někteří mají dokonce hadice a to jste potom mokří úplně celí. Na každém rohu najdete během tohoto období kromě vodních pistolí i stánky s věcmi na ochranu jako pláštěnky, brýle a vodotěsné sáčky na krk. Někteří lidé nosí pláštěnky, a to včetně lidí jezdících na skůtrech, protože tato vodní šílenství probíhají i na silnicích. Často to schytají i řidiči tuktuků, protože lidé v nich na sebe často stříkají z jednoho tuktuku do druhého.

A co teprve, když přijde večer a začíná párty. Hraje hudba, všichni tancují, pijí pivo a z pódia na Vás holky stříkají vodu z hadic, takže jste mokří úplně celí. Když si zvyknete na to, že nemá cenu se hezky oblékat, malovat ani upravovat vlasy, protože hned co vylezete z domů, jste celí mokří a často i špinaví, tak je to vlastně docela sranda a zábava. A protože je zároveň Songkran nejteplejším obdobím roku a teploty sahají až ke 37 stupňům i více, je to vlastně i příjemné ochlazení, pokud na vás teda někdo nechrstne úplně ledovou vodu i s ledem, což se občas taky děje. A Thajci Vám často popřejí šťastný nový rok ještě předtím, než Vás polejou, a také se často stává, že na Vás někdo namíří, začne stříkat vodu a ještě si natáčí Vaši reakci na GoPro. A takové párty neprobíhají jen jeden večer, ale rovnou i tři nebo čtyři dny dny po sobě, oslavy jsou opravdu bujaré a ve velkém stylu.

A proč se tu vlastně lidé polévají a co to znamená? Původně tento zvyk pochází z buddhistické tradice, kdy polévání znamená očištění od všeho špatného a je spojeno s posvátným rituálem, který zahrnuje polévání starších členů rodiny a buddhistických mnichů jako znak respektu a vděčnosti. Polévání se dříve praktikovalo zejména v okruhu rodiny a blízkých přátel a mělo přinést štěstí do nového roku. V průběhu roků se to ale přeměnilo a všudypřítomné vodní boje se staly běžnou součástí oslav nového roku.

Měli jsme to štěstí, že jsme Songkran zažili v samém jeho jádru, ve městě Chiang Mai, odkud tyto oslavy původně pochází, a tak jsme měli možnost si oslavy nového roku prožít společně s Thajci. Pro jistotu jsem si s sebou nebrala mobil, takže jsem nic nenatáčela ani nefotila, ale abyste si trošku dokázali představit tu atmosféru a jak to všechno probíhá, přikládám níže videa i se zdroji jejich autorů. 🙂

Takto to vypadá během Songkranu na ulicích, video je přímo z oblasti, kde bydlíme. 🙂

A toto už je z večerní párty.

A další video z průběhu Songkranu, i s návštěvou chrámu a thajskými rituály a tradicemi.

Zdroj fotky: http://www.chiangmaicitylife.com/

Zdoje videí:
https://www.youtube.com/watch?v=qfEdLfNXE7Y
https://www.youtube.com/watch?v=6PMjmo6NbN4
https://www.youtube.com/watch?v=l1ySPmvTO40&t=11s

 

Napsat komentář