Acai Bowl & Superpotraviny

V jednom z předchozích článků jsem už trochu popisovala moji cestu k veganství, na které jsem přišla díky spoustě shod okolností a náhod a hlavně lidí, které jsem poznala, když jsem se začala zajímat o raw food. Na začátcích raw food mě okamžitě zaujaly superpotraviny, zázraky přírody, které mě okouzlily svými extrémně vysokými koncentracemi vitamínů a minerálů v malém množství, díky čemuž stačí jen pouhá jedna lžička a dostanete do těla více živin, než třeba z celého kousku běžného ovoce nebo zeleniny. Zelené potraviny, jako je mladý ječmen, spirulina nebo chlorella, používám již několik let, ale superpotraviny, jako acai, maca, raw kakao, baobab, schisandra, ashwaghanda nebo třeba moringa, se ke mně dostaly až přibližně před čtyřmi lety s příchodem živé stravy a jednu dobu jsem jim úplně propadla. Doteď si jimi ráda obohatím jídelníček, i když poslení rok a půl v zahraničí k nim nemám tak úplně přístup. A proč vlastně používat superpotraviny? Mně se na nich líbí, že si takto jednoduše můžeme o tyto úžasné látky obohatit každé jídlo, které konzumujeme, a můžeme ho tak mít ještě výživnější. Mezi mé nejoblíbenější superpotraviny patří raw kakao a maca, ze zelených potravin mám nejraději mladý ječmen a chlorellu a dále stojí za zmínku určitě acai, který se stal poslední dobou tolik populární díky oblíbeným Acai Bowls. Můj oblíbený recept na Acai Bowl najdete níže. 🙂

Raw kakao

Nepražené kakao je plné vitamínů, minerálů a antioxidantů. Je považováno za přírodní antidepresivum, protože stimuluje sekreci serotoninu, což je hormon způsobující dobrou náladu. Dodává spoustu energie a dokážeme se díky němu lépe soustředit a koncentrovat. Pomáhá chránit buňky před oxidačním stresem, snižuje cholesterol a příznivě působí na fungování nervového systému. Je také skvělým zdrojem vápníku a hořčíku.

Maca

Maca je kořenová zelenina, která se doporučuje ženám i mužům na vyrovnání hormonální rovnováhy, skvěle působí na imunitu, dodává energii a je to adaptogen, který působí na fyzické i duševní hladině. Je známá také jako přírozní afrodiziakum a životabudič. Zlepšuje koncentraci i paměť a obsahuje spoustu živin. Z minerálů je to např. hořčík, vápník, draslík, zinek nebo měď a z vitamínů např. B1, B2, C, E.

Mladý ječmen

Mladý ječmen je silně zásadotvorný, čímž obnovuje acido-alkalickou rovnováhu. Má vysoký obsah betakarotenu, vitamínů skupiny B: B1, B2, B3, B6, biotinu, kyseliny listové, vitamínu C, E a obsahuje spoustu enzymů. Ze 45% je tvořen lehce stravitelnou bílkovinou, čímž podporuje zdravý růst. Mladý ječmen obsahuje také chlorofyl, čímž má příznivý vliv na čištění krve a na červené krvinky. Zpomaluje stárnutí buněk, pomáhá při vyprazdňování, nadváze, zlepšuje pleť, dodává energii a díky obsahu železa pomáhá při léčbě chudokrevnosti.

Chlorella

Chlorella je jednobuněčná sladkovodní řasa, jejíž hlavní předností je schopnost detoxikovat organismus, navázat na sebe toxické látky a těžké kovy a odvést je z těla ven. Získáte tak více energie, zlepší se Vám imunita, sníží se vysoký cholesterol a chlorella dále pomáhá udržovat optimální krevní tlak a zpomaluje proces stárnutí. Obsahuje téměř 60% proteinu, z vitamínů zejména vitamín A, E, B3 a K1 a z minerálů železo, vápník, hořčík a draslík. Obsahuje také všechny esenciální aminokyseliny a chlorofyl, kterého má 10x více, než spirulina.

Acai

Bobule acai dokáží díky vysokému skóre ORAC a vysokým antioxidačním vlastnostem chránit buňky v těle a vázat na sebe volné radikály. Obsahují obrovské spektrum aminokyselin a esenciální mastné kyseliny, čímž pomáhají snižovat cholesterol a přispívají ke správné funkci nervového systému. Jsou bohatým zdrojem celé škály vitamínů a minerálů, z vitamínů to jsou vitamíny A, B1, B2, B3 a C a z minerálů vápník, draslík a fosfor. Díky velkému obsahu vlákniny přispívají k pocitu sytosti. Podporují imunitní systém a pomáhají udržovat zdravé vlasy, nehty, kůži, kosti, zuby, chrupavky a dásně. U superpotravin hodně záleží na jejich kvalitě a způsobu zpracování. Za sebe můžu rozhodně doporučit Vitalvibe, jejichž superpotraviny jsou v té nejlepší bio a raw kvalitě. 🙂

A konečně slibovaný recept na závěr

Suroviny:

  • 2 banány
  • 1/2 hrnku mraženého lesního ovoce
  • 3 lžičky Acai prášku
  • 1 hrnek rostlinného mléka – mandlové, kokosové nebo třeba pistáciové 🙂
  • na ozdobu: granola, banán, kešu oříšky, arašídové máslo, kakao, kokos nebo podle chuti 🙂

Postup:

  • Banány, lesní ovoce, acai a rostlinné mléko dáme do mixéru a pořádně rozmixujeme. Pokud je výsledný krém moc hustý, můžeme přidat více mléka, nebo naopak zahustit ještě kouskem banánu.
  • Servírujeme do misky a nahoru ozdobíme kolečky banánu nebo jiným ovocem, posypeme granolou, oříšky, kokosem, nepraženým kakaem a arašídovým nebo jiným oblíbeným ořechovým máslem.

Napsat komentář