Kokosová očista

Asi jste si už na Instagramu ve stories všimli, že na mladé kokosy, kokosovou vodu a cokoliv spojené s kokosy nedám dopustit. Kokosová voda mě nadchla už při mé první návštěvě Asie před třemi a půl roky na Bali.

Kokosová voda je totiž něco jako voda života. Dodává spoustu energie, má protibakteriální a protivirové účinky, je skvělá na pleť, akné i vrásky, dokáže pomoci při trávicích potížích a je to ten nejlepší iontový nápoj, který můžeme na trhu najít. Obsahuje velké množství minerálů, které při sportu ztrácíme a potřebujeme zpětně doplňovat.

Kokosová voda obsahuje více než 2x více draslíku, 5x více chloridů a 5x méně cukrů, než běžný iontový nápoj.  Zároveň obsahuje optimální množství sodíku, hořčík, mangan a vitamín C. Díky obsahu elektrolytů zrychluje metabolismus, čímž dochází k rychlejšímu spalování tuků a hubnutí. Reguluje krevní tlak, blahodárně působí na kardiovaskulární systém, neobsahuje žádné tuky a i přes sladkou chuť má nízký glykemický index. Takovou zajímavostí je, že má kokosová voda složení velmi podobné krevní plazmě a v některých tropických zemích se používá k infuzi, nebo jako náhrada či doplněk mateřského mléka. Je prostě dokonalá! 🙂

To mě přivádí k tomu, že bych si tady ráda vyzkoušela kokosovou očistu, tedy několik dní pila jen vodu z mladého kokosu a jedla kokosovou dužinu, které se někdy také říká “kokosové maso”, a svým složením a obsahem tuku je skvělým doplňkem ke kokosové vodě. Tím, že jsem nyní v Thajsku a mám tak skvělou možnost pít tu kokosy téměř rovnou z palmy, říkám si, že je to jedinečná šance.

Na myšlenku kokosové detoxikace mě přivedl už dávno Filip z firmy Mladý Kokos, kterého jsem o blahodádných účincích kokosu slyšela mluvit a na jeho webu viděla program na 10ti denní kokosovou očistu. Myslím, že jakýkoliv druh půstu/očisty je skvělý způsob, jak jednou za čas naše tělo zbavit toxických látek, získat energii a cítit se lépe. Ať už to je jednodenní půst jen o vodě, šťávový půst, nebo třeba kokosová detoxikace.

Já jsem nikdy žádný vyloženě půst nezkoušela, ale na Maltě jsem měla možnost vyzkoušet si 2x třídenní šťávovou očistu a šest dní tak jen pít čerstvě lisované ovocné a zeleninové šťávy. Pracovala jsem tam totiž v restauraci, která se kromě salátů, zdravých zejména veganských jídel a raw dezertů specializovala na za studena lisované ovocné a zeleninové šťávy se superfoods a kromě toho, že si tam člověk mohl šťávy kupovat jednotlivě, nabízeli i speciální program na šťávovou očistu, a to buď na 1 den, na 3 dny nebo na 5 dní. Šťávová očista je skvělá v tom, že  přijímáme pouze za studena lisované šťávy, které jsou do 15 minut strávené, a tělo tak nezatěžujeme dlouhým trávením, díky čemuž se vyčistí a získá spoustu energie navíc, kterou by jinak věnovalo na trávení těžko stravitelných potravin. Zároveň nejvíce živin z ovoce a zeleniny je ukryto právě ve vylisovaných šťávách a v tak velkém množství bychom je do těla z tuhé stravy nedostali. Během očisty se dále pije pouze čistá voda a mělo by se vyhnout čaji, kávě i dalším stimulantům. Po dobu očisty jsem si každé ráno vyzvedla 5 skleněných lahví velikosti 500 ml. Ve čtyřech z nich byly ovocné a zeleninové šťávy namíchané tak, aby bylo jejich složení opravdu pestré a obsahovaly celou škálu živin. Každá lahvička měla i jinou barvu. Jedna byla červená s řepou, jablkem a zázvorem, druhá oranžová s pomerančem, mrkví a zázvorem, třetí zelená s avokádem, banánem, ananasem, jablkem a spirulínou, čtvrtá žlutá s řapíkatým celerem, ananasem, citrónem, jablkem a kurkumou a poslední, pátá bílá láhev, obsahovala domácí rostlinné mléko, a to buď mandlové, lískooříškové nebo mléko z tygřích ořechů. Program byl sestaven tak, abychom do těla dostali kromě vitamínů a minerálů z ovoce a zeleniny také bílkoviny a tuky, proto bylo zařazeno i avokádo a rostlinné mléko. K programu jsem dostala i doporučené pořadí, v jakém bych měla šťávy pít, ale ty jsem si přizpůsobovala podle sebe. Jako první bylo ráno doporučené rostlinné mléko, které mi naopak nejvíce vyhovovalo až v době oběda nebo večer, protože nejvíce nasytilo.

A jak jsem se cítila? Nejvíce jsem se bála hladu, který se samozřejmě dostavil, ale překvapivě horší to bylo s chutěmi. Když jsem měla pracovní den a podávala ve zmíněné restauraci takové dobroty, bylo těžké jim odolat. A naopak když jsem měla zrovna volno a byla doma, nebylo to o nic lehčí, protože jsem měla čas o jídle přemýšlet, začaly mě napadat recepty, které musím určitě vyzkoušet, a těšila jsem se, až zase něco uvařím, upeču a hlavně sním. Dopoledne jsem to zvládala v pohodě, protože jsem zvyklá ráno vstát, pít jen vodu a až třeba za dvě hodiny se nasnídat. Díky tomu jsem si pití šťáv časově rozvrhla tak, abych je pila přibližně v 10:30, v 13:00, 15:00, 17:30 a 20:00. Největší hlad přicházel odpoledne a večer a nejtěžší to bylo druhý den. Byla jsem upozorněna na to, že se můžu cítit špatně, můžu mít bolesti hlavy nebo jiné přiznaky detoxikace. To vše ale záleží i na tom, jak se člověk běžně stravuje, jak moc má svojí stravou “zanešená” střeva a jak mu to celkově sedne. Já jsem se po třech dnech pití cítila úžasně. Měla jsem více energie, zlepšila se mi pleť, ale hlavní pro mě byl pocit lehkosti. Ten jsem se snažila si udržet i po očistě, kdy se doporučuje i několik dalších dní najíždět na běžnou stravu pomalu, zařadit hodně ovoce, zeleniny a průmyslově nezpracovaných potravin. To pro mě naštěstí nebyl problém, protože právě průmyslově zpracovaným potravinám, rafinovaným cukrům, lepku a živočišným produktům se vyhýbám už několik let. O to jednodušší pro mě celková očista asi byla, ale rozhodně doporučuji každému něco podobného vyzkoušet, ať už to bude jednodenní půst na vodě, ovocných a zeleninových šťávách, nebo třeba kokosová detoxikace od Mladý kokos.

Na kokosovou očistu se už teď moc těším, jen to musím ještě naplánovat tak, aby mi vyšla na období úplňku, kdy má detoxikace největší význam. 🙂 Jak jste na tom s půsty vy? 🙂

šťávová očista

Fotka (zdroj): Pure Living

Informace o kokosu (zdroj): Mladý Kokos